Jak pozbyć się kun, które niszczą nasze domy?

Kuny domowe to ssaki z rodziny łasicowatych, które wykazują się bardzo aktywnym łowiectwem. Aczkolwiek czy od zawsze były szkodnikami? A może wręcz przeciwnie? Jakie straty można przez nie ponieść? Czy istnieje jakiś złoty środek na ich zwalczenie? Co kuna może zrobić człowiekowi?
Kuna – czy od zawsze była nieprzyjacielem człowieka?
Na początek przyjrzyjmy się bliżej tym zwierzętom. Kuny towarzyszyły ludziom od wieków. Początkowo nie były jednak szkodnikami. Pomagały w zwalczaniu myszy i szczurów. Jednak z biegiem czasu z pożytecznego zwierzęcia przeobraziły się w intruzy. Ich głównym celem stało się niszczenie materiałów izolacyjnych w budynkach, przewodów samochodowych, czy sygnalizatorów świetlnych. Jest wiele sposobów, którymi bardziej lub mniej skutecznie można pozbyć się kun. Jednak najbardziej istotny w walce z tymi szkodnikami jest odpowiedni dobór materiałów do budowy domu.
Gniazdo kuny - lepiej zapobiegać, niż walczyć
Niestety wszystkie osoby, których domy są już wybudowane, nie mogą wdrożyć działań prewencyjnych. W takim przypadku pozostaje zabezpieczanie się przed intruzami w sposób doraźny, za pomocą różnego rodzaju środków. W lepszej pozycji są jednak ci, którzy dopiero planują, lub są w trakcie budowy.
Jak uszczelnić dach przed kunami ?
Szczególną uwagę należy zwrócić na wykonanie podbitek, szpar wentylacyjnych, koszy dachowy, a także na prawidłową instalację okien dachowych. Jednak i te zapobiegające czynności mogą nie wystarczyć, ponieważ z upływem czasu zaczną pojawiać się różne pęknięcia, czy rozszczelnienia – czyli to, co kuny lubią najbardziej. Aczkolwiek nic nie stoi im również na przeszkodzie do samodzielnego przegryzienia podbitki, foli dachowej czy nawet blachy.
Gryzonie w wełnie na poddaszu
Skala zniszczeń, jakie spowodują kuny zależy głównie od tego, na jak długo zadomowią się pod naszym dachem. Jeśli znajdą tam wełnę mineralną z pewnością zostaną na bardzo długo. Kuny domowe uwielbiają się w niej gnieździć oraz drążyć korytarze. Ich zasiedlenie domu na dłużej prowadzi do zwiększenia rachunków za ogrzewanie, a także nieprzyjemnego zapachu wydzielanego z odchodów szkodników. Niestety dach po kunie bardzo często wymaga generalnego remontu.