Kiedy zdecydować się na wymianę lub naprawę dachu?

Kiedy zdecydować się na wymianę lub naprawę dachu

Podczas budowy nowego mieszkania należy dokładnie zadbać o każdy element. Kluczową rolę pełni konstrukcja dachu, który przez cały czas użytkowania będzie znajdował się zaraz nad naszymi głowami. Nieprawidłowe wykonanie tego elementu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, dlatego warto szybko diagnozować, wymieniać i naprawiać wszelkie niepokojące nas czynników. Musimy pamiętać, że wspomniana część budynku spełnia nie tylko ważne funkcje praktyczne, ale również wizualne. W gruncie rzeczy to właśnie pokrycie dachowe, np. blachodachówką, decyduje o ostatecznym efekcie wizualnym całej konstrukcji.

Naprawa dachu czy wymiana dachówki?

Podobnie jak w każdym innym aspekcie, na początek najważniejsza jest diagnoza. Warto jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy fachowym okiem potwierdzą ewentualnie niedogodności związane z dachem. W niektórych przypadkach wystarczy naprawa dachu czy wymiana blachodachówki, w skrajnych z kolei przypadkach konieczna może okazać się całkowita wymiana pokrycia dachowego. Wszystko, w gruncie rzeczy, zależne jest od charakteru występującego problemu.

Jedną ze zdecydowanie najczęstszych przyczyn uszkodzeń dachu i blachodachówek są błędy popełniane podczas jego budowy. Z reguły chodzi tutaj o pomyłki ludzkie, które mogą w konsekwencji przekładać się na znaczne skrócenie czasu eksploatacji całej konstrukcji. Najpoważniejsze uszkodzenia wymagające naprawy związane są z elementami mocującymi. Jeżeli są one zainstalowanie niepoprawnie, ryzyko awarii radykalnie się zwiększa. Negatywny wpływ na żywotność pokrycia blachodachówką mogą mieć również niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeżeli w procesie budowy występowały za niskie bądź za wysokie temperatury czy też opady różnej maści, dochodzić może do wielu uszkodzeń różnego pochodzenia, które wymagać będą wymiany.

Metody wykorzystywane podczas naprawy dachu

Decydując się na wymianę pokrycia z blachodachówki lub naprawę dachu, powinniśmy korzystać z pomocy fachowców. Praca przy tym elemencie wymaga dużej ostrożności i wykorzystywania profesjonalnych narzędzi oraz technologii, pozwalających na efektywne wykonywanie kolejnych zadań. Często spotykanym problemem są przecieki, które mają destrukcyjny wpływ na wszystkie elementy konstrukcji. Długotrwałe ich występowanie może prowadzić do zniszczenia murów i tynku. Jak zatem wyeliminować ten problem? W tym celu najczęściej podejmuje się działania mające na celu naprawę i uszczelnienie powstałej szpary. Taki zabieg z reguły wymaga jedynie demontażu i wymiany niewielkiej części pokrycia dachowego bądź blachodachówki, usunięcie wadliwego elementu oraz aplikację nowego rozwiązania.

Pamiętajmy, że stosowanie uszczelnień jest jednak rozwiązaniem wyłącznie tymczasowym. Przecieki mogą wracać, a ich szybkie usuwanie powinno być wówczas koniecznością. Często jedynym trwałym rozwiązaniem naprawy może być kapitalny remont całego dachu odbywający się za pośrednictwem wymiany pokrycia z blachodachówki. Mimo kosztowności tego procesu, jest to rozwiązanie niezawodne i przede wszystkim długotrwałe.

Materiały dachowe i ich wady

Każdy surowiec czy materiał wykorzystywany w konstrukcjach dachowych ma zarówno zalety, jak i wady. Niektóre z nich znacznie szybciej się niszczą, inne z kolei są trwalsze, ale mniej atrakcyjnie wizualnie. Należy pamiętać, że niezależnie od wykorzystanego materiału, każdy z nich ma ściśle określoną żywotność. Koniec końców każda konstrukcja, również blachodachówka, wymagać będzie mniejszej lub większej naprawy, wymiany pokrycia czy remontu. Co istotne, błędy w pracy wykonawczej bądź też niska jakość materiału mogą wpływać negatywnie na czas eksploatacji całej konstrukcji. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby w odpowiedni sposób dbać i nadzorować pracę ekspertów.

Często spotykane jako pokrycia dachówki ceramiczne wyróżniają się wyjątkowo długim czasem użytkowania bez napraw. Potrafią zachowywać swoją jakość i kondycję bez napraw nawet przez kilkadziesiąt lat. Niewiele, ale jednak krócej, na naszym budynku wytrzymają warianty cementowe, z kolei jeszcze mniej blachodachówki. Pod żadnym pozorem nie oznacza to jednak, że są to rozwiązania gorsze. Można je bowiem w bardzo prosty sposób wymienić, a ich aspekty wizualne mogą wyraźnie i pozytywnie wpływać na całość budynku.

About The Author

×

Cześć!

Kliknij w kontakt poniżej, aby porozmawiać przez WhatsApp i ustalić szczegóły

× Napisz do nas!