Naprawa izolacji po kunie

Naprawa izolacji po kunie

Dachy naszych domów w okresie jesienno-zimowym są idealnym schronieniem dla kun domowych. Zwierzęta potrafią zadomowić się tam na bardzo długo i wyrządzić nieodwracalne i poważne szkody. Uwielbiają gnieździć się oraz tworzyć tunele w wełnie mineralnej, którą zazwyczaj ocieplone jest poddasze, naruszając tym samym kondycję izolacji termicznej. Jak wygląda naprawa izolacji po kunie? Ile kosztuje? Czy można się przed nią skutecznie ustrzec? W dalszej części przybliżymy wszystkie najważniejsze informacje.

Kuna w ociepleniu dachu

Kuna domowa to zwierzę bardzo przebiegłe. Stara się dostać na poddasze przez wszystkie możliwe szczeliny. Gdy dopnie swego, doszczętnie niszczy izolację dachu, tworząc tunele w wełnie mineralnej, styropianie, a nawet w pianie poliuretanowej. W efekcie powstają mostki cieplne, które odpowiadają za szybkie wychładzanie się pomieszczeń zimną oraz zbytnie nagrzewanie latem. Warto więc zabezpieczyć się zawczasu przed tego typu gryzoniami i wykorzystać do ocieplenia swojego dachu wełnę celulozową, która jest dla nich bardzo nieprzyjazna.

Jak kuna wchodzi na dach?

Kuna domowa to zwierzę, które porusza się głównie nocą. Potrafi wedrzeć się do wnętrza naszego poddasza nawet najmniejszą szczeliną. Bez trudu wspina się po pionowych ścianach. Jest w stanie skakać na wysokość nawet 2 metrów. W jaki sposób rozpoznać, że zadomowiła się pod naszym dachem? Pierwszą oznaką będą z pewnością poziome i pionowe zabrudzenia na elewacji budynku. Uwagę powinny również zwrócić kawałki izolacji wokół domu, czy odchody. Bardzo często można dosłyszeć także specyficzne skrobanie.

Wybór technologii

Bez wątpienia najlepiej jest zapobiegać pojawieniu się kun, wykorzystując wełnę celulozową już na etapie budowania domu. Jednak, gdy jest już za późno, a pod naszym dachem zadomowiły się gryzonie, które nie mają zamiaru się wynieść, jedno jest pewne – potrzebna jest kompleksowa naprawa izolacji. O podjęciu decyzji o tym, jakie działanie zostaną wdrożone, w największym stopniu decyduje ilość i skala zniszczeń, jakie wyrządziły zwierzęta. Jeśli poddasze nie jest w najgorszym stanie, można wykorzystać nadmuch wełny celulozowej, na starą wełnę. Aczkolwiek, jeśli zniszczenia poddasza są ogromne, jedynym rozsądnym działaniem w takim przypadku jest wymiana w całości wełny mineralnej na celulozową. Takie rozwiązanie zapewnia praktycznie całkowite zabezpieczenie przed tego typu gryzoniami.

Jak to wygląda w praktyce?

Prace należy rozpocząć od lokalizacji wszystkich uszkodzeń, za pomocą zdjęć termowizyjnych czy odkrywki połaci dachowej. W ten sposób można ocenić skalę zniszczeń i dostosować do nich skuteczną technologię naprawy. Pierwszy etap polega na usunięciu wszelakich pozostałości po kunach, takich jak ich odchody czy zniszczony materiał izolacyjny. Następnie wymieniana jest membrana dachowa. Dach uszczelniany jest siatką metalową. Po całkowitym oczyszczeniu i przygotowaniu poddasza w przypadku wybrania metody mniej inwazyjnej w konstrukcję budynku następuje wdmuchiwanie celulozy. W momencie całkowitej wymiany izolacji, która wymaga dużo więcej czasu i wysiłku, jest to położenie zupełnie nowej warstwy od podstaw.

Wełna celulozowa

Dlaczego wełna celulozowa jest najlepszym i najskuteczniejszym materiałem w walce z kunami? Ponieważ zawiera sole boru, które w znacznym stopniu podrażniają błony śluzowe. Z tego względu zwierzęta unikają kontaktu z poddaszami zaizolowanymi celulozą. Ponadto ten materiał izolacyjny w przeciwieństwie do wełny mineralnej posiada bardzo sypką postać, która znacznie utrudnia, a można by wręcz powiedzieć, że uniemożliwia tworzenie legowisk przez zwierzęta.

Koszt naprawy dachu po kunie

Ile kosztuje naprawa dachu po kunach?

W dużej mierze zależy to od skali zniszczeń oraz technologii, jaką zastosujemy do zabezpieczenia. Wdmuchiwanie celulozy na już istniejącą warstwę wełny mineralnej jest dużo tańszą metodą niż całkowita wymiana wełny izolacyjnej od podstaw. Jednak należy wciąć pod uwagę to, że zastąpienie materiału celulozą w dużo większym stopniu minimalizuje ryzyko powrotu nieprzyjaciół pod nasz dach. W niektórych przypadkach koszty związane z naprawą domu po kunie może pokryć ubezpieczenie.

Ogromne korzyści

Wymiana wełny mineralnej na wełnę celulozową przynosi bardzo duże korzyści. Skutecznie odstrasza gryzonie, eliminując tym samym nieprzyjemne skutki, jakie za sobą niosą Ci nieproszeni goście. Dzięki zastosowaniu tego typu materiału można skutecznie wpłynąć na zmniejszenie zużycia prądu, co oczywiście nieodzownie łączy się z dużo niższymi rachunkami. Naprawa izolacji termicznej stanowi więc bardzo istotną inwestycję w przyszłość swojego domu. Niemniej jednak zalecamy dmuchać na zimne i wykorzystać celulozę już na etapie budowania własnego domu. Co ciekawe, celuloza produkowana jest w około 80% z papieru pozyskiwanego z recyklingu, gazet, oraz materiałów biurowych. Zatem decydując się na tego typu materiał, dodatkowo przyczyniamy się do szerzenia postaw proekologicznych.

About The Author