Kuna domowa jest drapieżnikiem, który na stałe zadomowił się w budynkach gospodarczych, poddaszach, szopach. Pomieszczenia te są bowiem ciepłe, suche i tym samym stanowią idealne miejsce dla legowiska zwierzęcia. Kuna posiada bardzo ostre zęby i silne łapy, które umożliwiają jej dostanie się do nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Zwierzę bez problemu przegryzie więc kable, zniszczy instalacje oraz materiały służące do ocieplenia pomieszczeń. Jak pozbyć się niechcianego gościa? Jak zapobiec ponownemu wtargnięciu kuny do naszych domów?
Domowe sposoby na kuny
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się kuny z poddasza i innych pomieszczeń gospodarczych: ocet, pułapki, preparaty na bazie psiej sierści pomogą pozbyć się drapieżnika. Niestety nie pozbędą się szkód, jakie wyrządziło zwierzę. W przypadku zniszczeń w izolacji i ociepleniu, warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy usuną zdegradowane przez zwierzę materiały, odchody, a także zabezpieczą pomieszczenie przed ponownym wtargnięciem drapieżnika za pomocą specjalistycznej i odpornej celulozy. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się kuny z poddasza i innych pomieszczeń gospodarczych: ocet, pułapki, preparaty na bazie psiej sierści pomogą pozbyć się drapieżnika. Niestety nie pozbędą się szkód, jakie wyrządziło zwierzę. W przypadku zniszczeń w izolacji i ociepleniu, warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy usuną zdegradowane przez zwierzę materiały, odchody, a także zabezpieczą pomieszczenie przed ponownym wtargnięciem drapieżnika za pomocą specjalistycznej i odpornej celulozy.
Ocet na kuny
Ocet jest jednym z domowych i naturalnych sposobów na odstraszenie kun. Widoczne uszkodzenia, a także miejsca, w których znajdowały się odchody drapieżnika warto potraktować roztworem z octu i wody. Ocet bowiem wykazuje silnie właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i tym samym minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Nieprzyjemny zapach roztworu natomiast przyczynia się do opuszczenia pomieszczenia przez drapieżnika. Dużym minusem stosowania tego rozwiązania jest właśnie intensywny zapach, który jest trudny do zneutralizowania.
Klej na kuny
Na rynku dostępnych jest wiele środków zawierających klej. Musimy pamiętać jednak, że są to preparaty przeznaczone wyłącznie na gryzonie, takie jak myszy lub szczury. Kuny domowe, mimo iż wyrządzają wiele szkód, są pod ochroną. Pozbycie się ich ograniczone jest więc do wypłoszenia drapieżników.
Ponadto, zwierzę, które złapało się w pułapkę z klejem, bardzo się męczy. Jego agonia trwa kilka godzin. Plastry z tym preparatem przeznaczone są więc dla szkodników, których nie dało się pozbyć innymi sposobami.
Jak pozbyć się kuny z poddasza
Kuny można pozbyć się za pomocą ultradźwiękowego odstraszacza. Urządzenie to emituje fale o wysokiej częstotliwości. Fale te nie są słyszalne przez człowieka, skutecznie odstraszają jednak kuny i inne gryzonie. Na rynku dostępne są odstraszacze przeznaczone do montażu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Zasilane są prądem stałym lub bateriami. Działanie urządzeń odstraszających nie ma wpływu na funkcjonowanie odbiorników telewizyjnych, radiowych i innych urządzeń elektronicznych.
Kolejnym sposobem na pozbycie się kuny z pomieszczeń gospodarczych jest zastosowanie pułapki. Klatka zbudowana jest z grubego drutu stalowego, którego zwierzę nie jest w stanie przegryźć. Pułapka jest humanitarnym sposobem złapanie, przeniesienie i wypuszczenie drapieżnika w inne miejsce. Metoda ta jest niestety bardzo czasochłonna. Kuna nie od razu złapie się w pułapkę, a nawet będzie jej unikać.
Klatkę warto postawić więc wzdłuż ściany, a nawet przykryć częściowo trocinami lub materiałem, aby była mniej widoczna dla zwierzęcia. Warto również systematycznie wymieniać smakołyki wykorzystywane jako przynęta. Kuny lubią zarówno mięso, jak i rośliny, a nawet słodycze.
Czego nie lubi kuna
Ocet, psia sierść, kwas borowy to substancje, które nie są tolerowane przez kuny. Do pozbycia się drapieżnika oraz szkód wywołanych jego działalnością, najlepiej wykorzystać wełnę celulozową, która nasączona jest właśnie kwasem borowym oraz siarczanem magnezu. Wełna ta absorbuje wilgoć, jest przewiewna, a także izoluje ściany, dzięki czemu możemy ocieplić budynek i tym samym zminimalizować koszty ogrzewania.
Do zabezpieczenia budynku przed ponownym wtargnięciem zwierzęcia, wykorzystywane są również specjalne kolce, które mocowane są do rynien. Kolce mają utrudnić kunie wspięcie po instalacji i przedostanie się na poddasze.
Do odstraszania kuny domowej wykorzystywany jest również plektrantus psi, inaczej zwany komarzycą. Roślina ta uwalnia przyjemny, delikatnie ziołowy zapach, który jednak nie jest tolerowany przez kuny i inne gryzonie. Postawiona na parapecie odstraszy również komary i inne owady.
Naturalny wróg kuny
Naturalnymi wrogami kuny są większe od niej drapieżniki. Zwierzę boi się wilków, lisów, psów. Dawniej w gospodarstwach hodowano borsuki, które skutecznie odstraszały zwierzęta. Do walki z kunami wykorzystywano również odchody wilków, lisów, niedźwiedzi, ponieważ ich zapach sprawiał, że kuna omijała gospodarstwo.
W dalszym ciągu jednak stosuje się metodę odstraszenia kuny za pomocą psiej sierści.
Umieszczenie jej bowiem w miejscu zadomowienia się zwierzęcia może przyczynić się do wypłoszenia drapieżnika. Na rynku dostępne są również środki, takie jak spraye lub żele, których zapach przypomina zapach sierści psa i innych zwierząt. Musimy pamiętać jednak, że wykorzystanie tej metody nie zawsze kończy się powodzeniem. Kuny, zamieszkując pomieszczenia gospodarstwa domowego, przyzwyczaiły się do obecności ludzi i zwierząt domowych. Niektóre drapieżniki można również w łatwy sposób oswoić.
Kuny są zwierzętami, których wypędzenie wymaga czasu. Coraz mniej boją się ludzi, a ciepło pomieszczeń takich jak poddasze są dla nich bardzo atrakcyjne do stworzenia legowiska. Istnieje wiele sposób na pozbycie się drapieżnika i szkód, jakie wyrządził, jednak najskuteczniejszą metodą jest pomoc specjalistów. Oczyszczone z odchodów zwierzęcia, naprawione i uszczelnione specjalistyczną celulozą poddasze, będzie służyło nam jeszcze przez długie lata.