Jak pozbyć się kun, które niszczą nasze domy?

Jak pozbyć się kun, które niszczą nasze domy?

Kuny domowe to ssaki z rodziny łasicowatych, które wykazują się bardzo aktywnym łowiectwem. Aczkolwiek czy od zawsze były szkodnikami? A może wręcz przeciwnie? Jakie straty można przez nie ponieść? Czy istnieje jakiś złoty środek na ich zwalczenie? Co kuna może zrobić człowiekowi

Kuna – czy od zawsze była nieprzyjacielem człowieka?

Na początek przyjrzyjmy się bliżej tym zwierzętom. Kuny towarzyszyły ludziom od wieków. Początkowo nie były jednak szkodnikami. Pomagały w zwalczaniu myszy i szczurów. Jednak z biegiem czasu z pożytecznego zwierzęcia przeobraziły się w intruzy. Ich głównym celem stało się niszczenie materiałów izolacyjnych w budynkach, przewodów samochodowych, czy sygnalizatorów świetlnych. Jest wiele sposobów, którymi bardziej lub mniej skutecznie można pozbyć się kun. Jednak najbardziej istotny w walce z tymi szkodnikami jest odpowiedni dobór materiałów do budowy domu.  

Gniazdo kuny - lepiej zapobiegać, niż walczyć

Niestety wszystkie osoby, których domy są już wybudowane, nie mogą wdrożyć działań prewencyjnych. W takim przypadku pozostaje zabezpieczanie się przed intruzami w sposób doraźny, za pomocą różnego rodzaju środków. W lepszej pozycji są jednak ci, którzy dopiero planują, lub są w trakcie budowy. 

Jak uszczelnić dach przed kunami ?

 Szczególną uwagę należy zwrócić na wykonanie podbitek, szpar wentylacyjnych, koszy dachowy, a także na prawidłową instalację okien dachowych. Jednak i te zapobiegające czynności mogą nie wystarczyć, ponieważ z upływem czasu zaczną pojawiać się różne pęknięcia, czy rozszczelnienia – czyli to, co kuny lubią najbardziej. Aczkolwiek nic nie stoi im również na przeszkodzie do samodzielnego przegryzienia podbitki, foli dachowej czy nawet blachy.  

Gryzonie w wełnie na poddaszu

Skala zniszczeń, jakie spowodują kuny zależy głównie od tego, na jak długo zadomowią się pod naszym dachem. Jeśli znajdą tam wełnę mineralną z pewnością zostaną na bardzo długo. Kuny domowe uwielbiają się w niej gnieździć oraz drążyć korytarze. Ich zasiedlenie domu na dłużej prowadzi do zwiększenia rachunków za ogrzewanie, a także nieprzyjemnego zapachu wydzielanego z odchodów szkodników. Niestety dach po kunie bardzo często wymaga generalnego remontu. 

Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Najlepszy sposób na pozbycie się kuny z poddasza?

Jedyną niezawodną metodą jest zabezpieczenie domu już na etapie budowania. Idealnym materiałem będzie wykorzystanie wełny drzewnej. Jest to materiał, który ze względu na swój kwaśny odczyn skutecznie odstrasza szkodniki. Ponadto do włókien dodawany jest kwas borowy, który jest skutecznym narzędziem w walce ze szkodnikami. Co więcej, ekologiczna wełna drzewna posiada doskonałe parametry izolacyjne oraz pojemności cieplnej. Wykazuje się również dużą odpornością na wilgoć. Nie kurczy się oraz nie zsuwa jak wszystkie materiały izolacyjne. 

Tak naprawdę nic poza wełną drzewną nie zabezpiecza domu przed szkodnikami w 100%Tępienie kun? Lepiej zapobiegać, niż walczyć, prawda?  

About The Author

×

Cześć!

Kliknij w kontakt poniżej, aby porozmawiać przez WhatsApp i ustalić szczegóły

× Napisz do nas!