Wdmuchiwanie wełny – sposób na bezinwazyjne docieplenie poddasza

Wdmuchiwanie wełny - sposób na bezinwazyjne docieplenie poddasza

Wełna mineralna czy wełna celulozowa?

            Ocieplanie celulozą pozwala uzyskać podobne parametry jak w przypadku zastosowania wełny mineralnej, jednak w związku z właściwościami jakie posiada wełna celulozowa wdmuchiwanie celulozy jest znacznie bardziej korzystne, m.in. ze względu na znacznie większą elastyczność i możliwości dopasowania do konstrukcji budynku, czy pomieszczenia. Dodatkowo celuloza jest pochodną materiałów uzyskanych z recyklingu, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska. Wełna mineralna z kolei odznacza się podobnymi do Wełna celulozowa doskonale nadaje się do stosowania w budynkach (domy jednorodzinne, bloki mieszkalne, budynki energooszczędne), obiektach zabytkowych, halach produkcyjnych, osiedlach mieszkaniowych wełny celulozowej właściwościami, jest również odporna na wysokie temperatury, czy uszkodzenia mechaniczne, wykazuje cechy niepalne, jednakże odznacza się także nasiąkliwością, czy waga. Z kolei wdmuchiwanie wełny odbywa się z parteru za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego przewodu, co pozwala na szybki montaż – od kilku godzin do dwóch dni. 

Docieplenie poddasza – jaki materiał wybrać?

W celu zminimalizowania utraty ciepła, a tym samym pieniędzy należy zastanowić się jakie wybrać rozwiązanie, aby przez długi czas cieszyć się dobrze wykonaną instalacją. Rynek budowlany oferuje szerokie spektrum produktów służących do ocieplania poddaszy, w tym ocieplanie celulozą czy wełnami mineralnymi, które są bardzo dobrym i finalnie tanim sposobem, na uzyskanie szczelnej i trwałej warstwy izolacyjnej. Szczególnie polecamy wybór wełny celulozowej, która jest przede wszystkim ekonomiczna, ekologiczna i trwała, a przy tym jej montaż trwa maksymalnie dwa dni. Docieplenia celulozą bardzo szybko się zwracają ze względu na znacznie niższe rachunki związane z ogrzewaniem, są również najmniej inwazyjne. Celuloza na długie lata zachowuje swoje właściwości, znacznie dłużej, niż inne, dostępne na rynku produkty, dlatego też oferuje o wiele bardziej skuteczne rezultaty, niż tradycyjne wypełnienia, np. wełną mineralną, bądź styropianem.

Czym jest wełna celulozowa?

Materiał celulozowy wykonany z przetworzonych gazet, kartonu i innych materiałów drewnopochodnych wdmuchiwana celuloza jest poddawana działaniu kwasu borowego i innych substancji, które czynią ją ognioodporną i odporną na pleśń. Następnie pakowana jest w szczelne bele lub worki. Instalacja polega na użyciu mechanicznej dmuchawy/hoppera, który miesza materiał celulozowy za pomocą łopatek, aby go poluzować i wymieszać z powietrzem, a następnie wdmuchuje puszystą izolację przez węże do miejsca, w którym jest potrzebna. Służąca do wdmuchiwania izolacja celulozowa jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań wśród właścicieli domów, którzy preferują produkty ekologiczne, ponieważ materiał ten jest wykonany w całości z papieru i produktów drewnianych pochodzących z recyklingu, z niewielką ilością syntetycznych procesów lub substancji chemicznych. 

Charakterystyka wełny celulozowej

             Wdmuchiwanie wełny celulozowej to bezproblemowy montaż izolacji o dowolnej grubości i jednoczesnym braku odpadów przy zastosowaniu metody wdmuchiwania pneumatycznego. Dodatkowo wełna celulozowa dzięki swoim właściwościom doskonale chroni przed niskimi temperaturami – włóknista struktura, a także nagrzewaniem się budynku w lecie, dzięki dużej pojemności cieplnej materiału. Stanowi również skuteczną ochronę przeciwpożarową, a także zabezpiecza konstrukcje przed kondensatem, dzięki absorpcji wilgoci, co również wpływa na zmniejszenie kosztów ochrony drewna, poprzez korzystne oddziaływanie soli mineralnych, użytych podczas impregnacji. Wełna celulozowa prócz zapewnienia odpowiedniej temperatury i zmniejszeniu ryzyka wilgoci, powoduje także wygłuszenie, poprzez bardzo dobrą izolację akustyczną, co spowodowane jest włóknistą strukturą i dużą ilością przechwyconego w niej powietrza.  Wełna celulozowa doskonale nadaje się do stosowania w budynkach (domy jednorodzinne, bloki mieszkalne, budynki energooszczędne), obiektach zabytkowych, halach produkcyjnych, osiedlach mieszkaniowych.

Dlaczego warto wybrać ocieplanie poddasza celulozą?

                Wdmuchiwanie wełny celulozowej ma wiele zalet, począwszy od kwestii ekologicznych, ekonomicznych i wytrzymałościowych. Celuloza jest materiałem ekologicznym, który wytwarza się z papieru pochodzącego z recyklingu. Jest odporna na wilgoć, a także odznacza się właściwościami przeciwpożarowymi, dzięki zastosowanej mieszance związków boru oraz niskiej przepuszczalności powietrza, co skutecznie uniemożliwia rozprzestrzenianie się ognia czy gorących i trujących gazów. Dlatego też w przypadku wybuchu pożaru, prędkość z jaką będzie rozchodził się ogień, wynosi w przybliżeniu 1 – 2 mm/min. Ponadto, nasza celuloza dzięki swoim właściwościom nie poddaje się spalaniu czy topnieniu, ulegając jedynie powolnemu zwęglaniu, nie wydzielając przy tym żadnych szkodliwych gazów. Zapobiega także nadmiernemu nagrzewaniu i tym samym zapaleniu się konstrukcji poddasza i domu. Jej właściwości termoizolacyjne  pozwalają na zaoszczędzenie dużych sum pieniędzy, jakie zazwyczaj przeznacza się na dogrzanie budynków, dzięki skutecznej izolacji ubytków i pustek w poddaszach, czy elementach konstrukcyjnych. Kolejną zaletą jest montaż – wdmuchiwanie wełny zajmuje zazwyczaj od kilku godzin do raptem dwóch dni, dzięki czemu szybko możesz cieszyć się wymarzonym ciepłem. 

Na czym polega ocieplanie metodą wdmuchiwania celulozy

              Wdmuchiwanie celulozy jest szybkie i mało uciążliwe, zwłaszcza zaś dla mieszkańców. Odbywa się maszynowo i zajmuje ok. trzech do pięciu minut, by wypełnić jeden metr sześcienny. Przetransportowanie materiału na poddasze odbywa się za pomocą dedykowanego przewodu, nie trzeba jej wnosić z parteru. Samo wdmuchiwanie zachodzi poprzez natrysk wykorzystywanym materiałem, pozbawionym lepiszczy czy igieł. Następnie wełna celulozowa wypełnia całą przeznaczoną i ujętą w planie powierzchnię, bez względu na jej kształt czy rozmiar. Dlatego z powodzeniem stosuje się ją w trudno dostępnych miejscach jak szczeliny, piony instalacyjne, czy ekrany. Aby wypełnić wykończone ściany, wierci się otwory w tynku lub suchej ścianie, aby umożliwić dostęp dyszy dmuchawy. W przypadku poddaszy, izolacja celulozowa jest wdmuchiwana równolegle do legarów. Może być stosowana samodzielnie do wypełniania pustych przestrzeni po legarach, które nie mają izolacji lub układana jako gruba warstwa na wierzchu istniejących pakietów izolacji z włókna szklanego. Parametry użytkowe wełny celulozowej pozwalają na jak największym zmniejszeniu utraty ciepła dzięki szczelności wykonanej izolacji oraz jej ciągłości, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka miejscowego zawilgocenia izolacji.

Wpływ wełny celulozowej na zdrowie

Izolacje celulozowe są zazwyczaj uzyskiwane z drewna, a dokładniej z papieru: gazet, kartonu, papieru biurowego i innych popularnych makulatur. Z tego powodu izolacja celulozowa jest uważana za ekologiczny produkt domowy, który nie oddziałuje na zdrowie człowieka. W celu maksymalizacji obojętności wełny celulozowej na człowieka, w celu ochrony i zapobieżeniu rozwoju szkodników, grzybów i pleśni, stosuje się sole mineralne, które dodatkowo zwiększają odporność celulozy na ogień. Wełna celulozowa przez nas wykorzystywana jest bezpieczna i posiada atesty, które zapewniają uzyskanie klasy 0 zgodnie z normą PN-EN 15101-1. Dodatkowo jest bezzapachowa, a jej właściwości elektrostatyczne i elektrycznej neutralności przyczyniają się do nieprzyciągania do siebie drobin pyłu oraz kurzu, co uniemożliwia rozwój bakterii. Dodatkowo, w przypadku chorowania na astmę, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór wełny celulozowej, gdyż jest ona niskopyląca, dzięki czemu znacznie polepszą się warunki do oddychania w Twoim domu. 

Ile kosztuje wdmuchiwanie celulozy?

            Ocieplanie celulozą w perspektywie czasu jest znacznie bardziej ekonomiczne, niż pozostałe rozwiązania dostępne na rynku. Przede wszystkim ze względu na trwałość materiału, która wynosi kilkadziesiąt lat. Ostateczny koszt wdmuchiwania celulozy jest uzależniony od grubości zasypanej warstwy oraz współczynnika izolacji cieplnej wełny celulozowej. Przeważnie waha się od dwudziestu do siedemdziesięciu złotych za metr. Należy także pamiętać, iż zastosowanie wdmuchiwania celulozy w przypadku nowobudowanego obiektu, wyniesie nieco więcej pieniędzy, niż w sytuacji renowacji ocieplenia. Nie można jednak zapominać o kosztach ponoszonych w związku z uciekającym ciepłem, a także komfortem życia w czasie letnich, upalnych dni, bowiem celuloza jest w stanie zapewnić przyjemne uczucie chłodu latem, a ciepło zimą. Zwyczajowo, przy dokonywaniu kosztorysu montażu, bierze się pod uwagę cenę użytego materiału oraz robocizny, a także powierzchni, na której wykonane ma zostać docieplenie wełną celulozową. 

Ile granulatu wełny potrzebne jest na m2?Wdmuchiwanie wełny

Decyzja o wykonaniu docieplenia wełną celulozową jest pierwszym krokiem na drodze do niższych rachunków i większego komfortu z użytkowania domostwa. Należy jednak pamiętać, iż każda instalacja powinna być bardzo dobrze przemyślana. Pod uwagę trzeba wziąć powierzchnię, którą zamierza się ocieplić, a także ilość potrzebnego materiału. Wdmuchiwanie wełny celulozowej gwarantuje ciągłość i spójność warstwy izolacyjnej. W przypadku wykonywania termomodernizacji, montaż odbywa się poprzez zasypanie istniejącej już izolacji dodatkową warstwą wełny celulozowej. W takiej sytuacji grubość wdmuchiwanej wełny celulozowej nie powinna być mniejsza, niż dziesięć do piętnastu centymetrów. Warstwa o takiej grubości zapewni dostateczną szczelność izolacji. W przybliżeniu na metr sześcienny potrzeba jest ok. dwudziestu pięciu kilogramów wełny celulozowej, przy warstwie o grubości trzydziestu centymetrów jest to ciężar ok. siedmiu i pół na metr kwadratowy.

About The Author

×

Cześć!

Kliknij w kontakt poniżej, aby porozmawiać przez WhatsApp i ustalić szczegóły

× Napisz do nas!